sobota, 11 listopada 2017

Czym jest patriotyzm?
Czym jest patriotyzm? Jak on wyglądał w 966r. a jak w XXI wieku? Jakimi ideałami, motywami i czynami powinien się kierować człowiek, aby stworzyć ten świat lepszym? Na dzisiejszej zbiórce rozważaliśmy powyższe zagadnienia. Dlaczego? Ponieważ dzisiaj mija 99 lat odkąd Polska Odzyskała Niepodległość. Przyjrzeliśmy się również bliżej tekstom Juliusza Słowackiego "Oda do wolności",  Kamila Krzysztofa Baczyńskiego "Pieśń o szczęściu ",  oraz Jacka Kaczmarskiego "Obława II".  Dyskusja była bardzo owocna.
Jakie zostają po niej wnioski?

O wolność Polski nie walczyli tylko żołnierze. Również tacy szarzy ludzie jak my dokładali swoją cegiełkę. Można nawet rzec, że stanowili oni większą siłę niż wojsko. Jednak bez miłości i poświęcenia nic byśmy nie osiągnęli. Polacy bronili swojej ojczyzny w 1410r, podczas powstania listopadowego I i II wojny światowej,  ale również wtedy kiedy na naszych ziemiach panował komunizm.                                     

Jak obecnie, żyjąc w wolnym kraju możemy spełniać nasze obowiązki obywatelskie? Na to pytanie również znaleźliśmy odpowiedź. 
Powinniśmy:
*naprawiać błędy
*ciągle DZIAŁAĆ
*szanować zdanie innych
*dbać o naszą piękną ojczyznę
* szanować wolność swoją i innych
* dostrzegać wady naszej ojczyzny i próbować je naprawiać

Historia naszego kraju jest bardzo bogata, ale również pełno w niej cierpienia i poświęcenia. 11.11 przypomina nam, że powinniśmy być dumni z naszej ojczyzny, ponieważ za każdym razem, gdy podcinano nam skrzydła, nie poddawaliśmy się tylko wzlatywaliśmy coraz wyżej. 

Po zbiórce uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, oddając hołd i cześć wszystkim osobom, które poświęciły swoje życie dla dobra ojczyzny przez 1000 lat trwania państwa Polskiego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz