piątek, 27 marca 2020

Postawa obywatelska

Przed Wami kolejne zadanie, więc również kolejna pomoc w realizacji zadania z próby. 
Przeczytajcie poniżej:

1. Graficzne przedstawienie jak zmieniło się godło Polski. Należy również umieścić daty. 
Technika dowolna.

2. Co oznaczają i kiedy zostały wprowadzone oficjalne barwy narodowe Polski? W ciekawy sposób zaprezentujcie temat. Liczę na Waszą kreatywność :) 

Pracę należy przynieść na pierwszą zbiórkę po kwarantannie.

https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0aY1_5rJ5lM6Y1RNLUw5ZcWeBmyOBUf7_gNC6ERoeHHwKZ9HqTFwyA0Bw

Kolejne zadanie będzie na Was czekało w najbliższą środę o 16:00 :)

Powodzenia!!!


poniedziałek, 23 marca 2020

Szyfry cz.3

23.03    . . . / . - - / . . / . - / - / - - - / . - - / - . - - // - . . / - - . . / . . / . / - . // - - / . / - / . / - - - / . - . / - - - / . - . . / - - - / - - . / . . / . . ///
- - / . / - / . / - - - / . - . / - - - / . - . . / - - - / - - . / . . / . - //   jest nauką, która zajmuje się badaniem zjawisk i procesów atmosferycznych. Prościej: nauka o pogodzie. A czym jest pogoda? Jest to stan atmosfery w konkretnym miejscu i czasie.
Zadanie na dziś:
Jakie wyróżniamy elementy pogody? Rozszyfrujcie poniższe wyrazy, a następnie dopasujcie do nich  urządzenia pomiarowe.
. - - / . . / . - / - / . - . //
. - - / . . / . - . . / - - . / - - - / - / - . / - - - / . . . / - . - . //
 . . - / . . . / . - . ./ - - - / - . / . / - . - . / - - . . / - . / . . / . / - . / . . / . //
- / . / - - / . - - . / . / . - . / . - / - / . . - / . - . / . - //
 - - - / . - - . / . - / - . . / - . - - //
 - . - . / . . / . . . / - . / . . / . / - . / . . / . //
- - . . / . - / - . - . / . . . . / - - / . . - / . - . / - - . . / . / - . / . . / . //
Urządzenia: barometr, termometr, wiatromierz, deszczomierz, higrometr, wiatrowskaz.


Pomoc: https://drive.google.com/file/d/1RZkZeMCXjRkt0f6AziZW5-ERWT7Awgsm/view?usp=sharing


niedziela, 22 marca 2020

Szyfry cz.2

22.03 - A3 K3 M2 M1 F3 N2 K3 I3
E1 G3F1 K1 I2
K3 N2 E1 I3

Woda jest cennym surowcem na naszej planecie. Dzięki niej może rozwijać się życie na Ziemi. Często możemy usłyszeć, że Ziemia jest nazywana błękitną planetą. Jest to związane z tym, że woda pokrywa 2/3 powierzchni naszej planety. Wydaje się, że to dużo, prawda? Jednak tylko 1% z tych zasobów jest zdatne do picia. Według Światowej Organizacji Zdrowia 2,2 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody. Czy tak powinno być?

źródło: https://opowiecie.info/zasoby-wody-na-ziemi-czyli-woda-ktora-znika/




Zadanie na dziś:
Zaszyfrujcie 3 sposoby na oszczędzenie zużycia wody. Możecie użyć dowolnych szyfrów. Jeden sposób musi być zaszyfrowany szyfrem, który dzisiaj został przedstawiony.


Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej na temat wody zapraszamy to zajrzenia na stronę: 

Cykl hydrologiczny, czyli inaczej krążenie wody w przyrodzie. O tym jak ważny jest deszcz i jak on się znajduje w chmurach opowiedzą Wam Mrozik, Kropelka oraz Nimbus:

Miłego oglądania!


sobota, 21 marca 2020

Szyfry cz.1

Cześć! Brakuje Wam naszych sobotnich spotkań? Zaraz coś na to zaradzimy.
Przez najbliższe dwa dni (22 - 23.03) oraz w środę (25.03) i piątek (27.03) o godz. 16:00 zostaną opublikowane zadania. Dla osób, które realizują próbę będzie to pomocne w wykonaniu zadania pod dane wymaganie. Dla pozostałych będzie to przypomnienie wiedzy lub zdobycie nowych umiejętności. Rozwiązania możecie wysyłać w wiadomości na naszym fanpagu lub na emaila - 10dhkuklowka@gmail.com
Jesteście gotowi? To zaczynamy!
Tydzień na zbiórce mieliśmy omawiać szyfry, dlatego od nich rozpoczniemy. Poniżej znajduje się fragment wiersza. waszym zadaniem jest rozszyfrowanie tekstu. Uwaga, w trzech miejscach zostały zmienione wyrazy. Znajdźcie je i poprawcie. W linku znajdziecie pomoc w rozszyfrowaniu
Powodzenia!



Wczoraj - 20.03 wystąpiła równonoc wiosenna. Promienie Słońca padają prostopadle na równik. Co oznacza, ze dzień oraz noc trwały tyle samo, czyli 12 godzin. Jest to związane z ruchem obiegowym Ziemi. A jeżeli mowa o tym co się dzieje w Układzie Słonecznym, należy przypomnieć piosenkę, która stała się popularna na naszym obozie w 2018r.

czwartek, 19 marca 2020

Wiosenne porządki

Na ostatniej zbiórce kontynuowaliśmy temat prób harcerskich. W związku z tym wykonałyśmy dzienniczki pod próby harcerskie. Tym razem chętni nie będą rozpisywać próby w formie tabelki. Liczy się treść, a ona będzie zachowana. Nasze dzienniczki zostały zostały podzielone na "obszary" rozwijanych umiejętności. Każda strona to jedno zadanie. Na górze kartki przykleiłyśmy wymaganie, które zdobyłyśmy na ostatniej zbiórce. Pod spodem indywidualnie znajdą się zadania do konkretnego wymagania. Pozostałe miejsce zostanie wykorzystane do podsumowania zadania. (Jeśli ktoś z osób chętnych do realizowania próby, zapomniał jak ma wyglądać dzienniczek - u góry krótkie przypomnienie)

Twórcza produkcja dzienniczków :D

W drugiej części zbiórki wyszłyśmy na zewnątrz, aby uprzątnąć trochę teren wokół harcówki. Podzieliłyśmy się na trzy ekipy. Jedna zbierała to, co po sobie pozostawili ludzie. 

To tylko jeden z sześciu małych worków, które zebrałyśmy. Pomaganie naszej planecie wywołuje pozytywne emocje.

Druga grupa zajęła się ściąganiem gałęzi, które pospadały z drzew podczas ostatnich wichur.

Przetransportowanie gałęzi w jedno miejsce miało pozytywny wpływ na ansze bicepsy. Wyglądały prawie jak po miesięcznym treningu :P

Trzecia (jednoosobowa) przygotowała kijki na ognisko, które miało się odbyć Pierwszego Dnia Wiosny.

Praca wre!

Nie opuszczały nas wspaniałe humory. Zostało również zachowane bezpieczeństwo pracy.

Rękawiczki muszą być.

Niczym uśmiech od ucha do ucha.

Rezultat naszej trzydziesto minutowej pracy:
- dwa duże worki śmieci (1 ze szkłem oraz 1z tworzywem sztucznym)
- odblokowane przejście pomiędzy harcówką a naszą brzózką z gałęzianych przeszkód
- gotowe patyki, które zostaną wykorzystane przy możliwe najbliższej okazji

Mamy również apel:
Zaniepokoiło nas ile znalazłyśmy śmieci przez taki krótki czas. W szkole czy w mediach nieraz słyszeliśmy jak długo rozkłada się wyrzucona bateria, puszka czy reklamówka. Mimo tej wiedzy nadal znajdują się osoby, które nie potrafią wyrzucić butelki do kosza - lepiej pod drzewo.

My nie lubimy chorować, nasz planeta również nie chce cierpieć. Dbajmy o Ziemię!




wtorek, 17 marca 2020

Zdobywamy stopnie!

Przed feriami zimowymi rozmawialiśmy na zbiórce o sprawnościach harcerskich. Dowiedzieliśmy się wtedy, jak należy je zdobywać. Okazało się również, że sprawności jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Po tej zbiórce dostaliśmy zadanie dla chętnych - znaleźć dla siebie sprawność i ją rozpisać.
Na pierwszej tradycyjnej zbiórce po feriach (29.02) wgłębiliśmy się bardziej w temat stopni harcerskich. Dowiedzieliśmy się, że podczas naszej wędrówki po harcerskiej ścieżce możemy zdobyć sześć różnych stopni. Na zbiórce skupiliśmy się na dwóch: ochotniczka/młodzik oraz samarytanka ćwik. Wymagania do zadań pomogły nam lepiej zrozumieć  próby. Jednak zanim to nastąpiło musieliśmy te wymagania zdobyć. Podzieliliśmy się na dwie ekipy. Każda z drużyn dostała mapę. Na niej było zaznaczone sześć punktów, które oznaczały podstawowe kategorie zadań na pierwszy stopień. W niewielkiej odległości od tych głównych punktów musieliśmy znaleźć wymagania. Czasami nie było to proste zadanie, ale udało nam się wszystko znaleźć :D

"Gdzie się ukryły te wymagania" - rozmyślała Amela.

Szukanie karteczek, można było porównać do jesiennego grzybobrania.

Na każdym z sześciu punktów dodatkowo czekało na nas zadanie. Jedne były bardziej sprawnościowe  - wykonać pajacyki. Inne sprawdzały naszą wiedzę harcerską, ponieważ musiałyśmy zaszyfrować podane hasło.



Na jednym z punktów musiałyśmy odpowiedzieć na pytanie: "Czym jest ekologia?"

Krótka rozgrzewka na zbiórce nie zaszkodzi :P

Po wykonaniu zadania wróciłyśmy do harcówki. Tam na nas czekała już gorąca herbatka. 

środa, 11 marca 2020

Zbiórki zawieszone!!!

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa zostają zawieszone zbiórki drużyny do dnia 31.03.2020 roku. Uważajcie na siebie i dbajcie o swoje zdrowie! 
Przez ten czas możecie realizować swoje zadania z prób i sprawności. W razie jakichkolwiek pytań odnośnie zadań możecie pisać do drużynowej czy przybocznej.

Nie smutajcie, te trzy tygodnie szybko miną ;)

środa, 4 marca 2020

Hufcowe obchody Dnia Myśli Braterskiej

Nowy semestr rozpoczęliśmy z przytupem. 22 lutego obchodziliśmy Dzień Myśli Braterskiej. 
Z tej okazji wzięliśmy udział w hufcowych uroczystościach. Spotkałyśmy się o 14:00 
w wyznaczonym miejscu i wyruszyliśmy w podróż. Podczas wędrówki musiałyśmy przemyśleć dwa zagadnienia: "Czym jest braterstwo?" oraz "Trudności się solą życia".  Stwierdziłyśmy, że kucharz dodaje soli, aby potrawa była smaczna. Tak samo trudności. Pojawiają się one w naszym życiu, żeby dodać jemu, aby było lepsze. Dzięki trudnościom stajemy się silniejsi, pokonujemy swoje słabości.

Po drodze miałyśmy kilka przygód.

Chociaż kalendarz wskazywał datę 22.02 my już znalazłyśmy pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny.

"Wiosna, wiosna, wiosna, ach to Ty"

W połowie drogi zrobiłyśmy mały postój, podczas którego miało miejsce ważne wydarzenie. Marcelina otrzymała barwy drużyny. Odbył się również mały plebiscyt na najpiękniejszy uśmiech. 
W myśl ósmego prawa harcerskiego "Harcerz jest zawsze pogodny". Nie został on rozstrzygnięty, ponieważ konkurencja była wysoka. Wszystkie uczestniczki mają przepiękne uśmiechy, prawda?

Sceneria zsoatłą wybrana przez dziewczyny :)

 Po dotarciu do mety odbył się apel, a później zasiedliśmy wszyscy razem do ogniska. Na koniec była słodka niespodzianka. Tort smakował wyśmienicie.

Jadłyśmy, aż sie uszy trzęsły.